Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ankara diş polikliniği

Biberon Çürüğünden Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

    Çürük yapıcı özellikleri çeşitli bilimsel deneyler ile kanıtlanmış olan bakteriler, bebeğin ağzında yukarıda da belirtildiği gibi ilk diş sürmesinden itibaren bulunur. Fakat bu bakterilerin aynı zamanda bebeğe en yakın kişi olan anneden bulaştığı da bilimsel olarak bilinmektedir. Özellikle çürük deneyimi çok olan annelerin, çocuklarında da fazla miktarda çürük görüldüğü bilinen bir gerçektir. Bu sebeple annelerin kendi ağız diş sağlıklarına dikkat etmeleri, çürük dişlerini tedavi ettirmeleri, bu geçişin engellenmesinde büyük önem taşımaktadır. Ayrıca annelerin çocuklarına mama verirken mamanın ısısını kontrol etmek için aynı kaşığı kullanmaları, veya besinleri önce kendi ağızlarında soğutup veya yumuşatıp bebeklerine vermeleri, ya da bebeklerini bebeğin ağızına yakın yerlerinden öpmeleri bu bakteri geçişini çok kolaylaştırmaktadır.

Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir.

Bunlar nelerdir:

-Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin.

-Beslendikten sonra uyutmaya çalışın.

-Biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.

-Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin.

-İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.

Author Info

AnkaraDis

No Comments

Post a Comment