Slide background

Diş Sağlığınız İçin

Bilinmesi Gerekenler!

Slide background

Zirkonyum Kaplama

Slide background

İmplant

Tedavisi

Slide background

Sağlıklı Diş İçin, Sağlıklı Diş Eti!

Diş Sağlığınızı İhmal Etmeyin!

 

Asit Gerçeği

Erozyona neden olan Diş Aşınması (Aynı zamanda Asit Aşındırması, Asit Erozyonu, Diş Minesi Erozyonu veya Diş Erozyonu olarak da bilinir) yaygınlaşan bir problem olup, diş sağlığını uzun vadede tehdit etmektedir. Asit Aşındırması, 21. yüzyılın en büyük diş sağlığı sorunlardan biridir. Ancak, hakkında az sayıda insan bilgi sahibidir.

– Ankara Diş Hastanesi

asit nedeniyle diş aşınması

3 Yetişkinden 1’inde Diş Aşınmasının Belirtileri Görülmektedir

  Diş Aşınmasının zamanla ilerlediği bilinmektedir, bu nedenle araştırmada 18-35 yaş arası genç yetişkinlerin %30’unda bazı belirtilerin şimdiden görüldüğünün belirtilmesi çarpıcıdır.

  Asit Aşındırması erken belirtilerini kendimiz göremeyebiliriz, ancak bir diş hekimi diş çürüğü veya diş ağrısı için muayene ederken Asit Aşındırmasının şu 5 belirtisini de saptamaya çalışacaktır: Güçsüz, ince, şeffaf, sararmış ve mat diş minesi.

  Asit yönünden zengin günümüz beslenme biçimi, dişlerinizi düşündüğünüzden daha fazla riske atabilir.

   

Günde 4 Kez Asitli Yiyecek ve İçecek Tüketimi Diş Minenizi Riske Atabilir

  Günde 4 kez asitli yiyecek ve içecek tüketimi dahi, diş minenizi Asit Aşındırması ya da Asit Erozyonu riski altına alabilir.

  Yalnızca gazlı içecekler, kahve veya şarap değil; daha sağlıklı olan seçimlerimiz dahi sürpriz bir şekilde Asit Aşındırmasına neden olabilir: Meyve, meyve suları, limonlu soda ve hatta salata sosları bile günlük asit tüketimimizi artırabilir.

  Günümüz beslenme biçiminin dişlerimizi nasıl etkileyebileceğini, ASİT GERÇEĞİ ile ortaya koyuyoruz.

 

asit nedeniyle diş aşınması

asit nedeniyle diş aşınması

Diş Minesi ve Asit Aşındırması

  Diş Minesi, dişlerimizin beyaz ve mineralden yana zengin, koruyucu dış tabakasıdır. Sağlam diş minesi, aynı zamanda vücudumuzdaki en sert maddedir. Buna rağmen, her gün tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin içindeki asitler diş minesini zayıflatabilir veya yumuşatabilir. Diş minesi zayıflarsa kolayca aşınabilir. Zamanla, altındaki sarı tabakayı açığa çıkaracak şekilde kademeli olarak incelebilir, hassaslaşabilir ve şeffaflaşabilir. Bunlar, Asit Aşındırmasının etkilerinden sadece bazılarıdır.

  Diş Aşınması, dişi oluşturan maddenin (diş minesi) kaybedilmesi olarak tanımlanabilir ve Diş Çürümesinden farklıdır. Buna mekanik (örn. gıcırdatma) veya kimyasal (örn. beslenmedeki asitler) etkenlerin her ikisi de neden olabilir. Aynı zamanda Asit Aşındırması olarak da bilinen Diş Erozyonu, diş minesinin genellikle yiyecek ve içecek asitlerine bağlı olarak aşınmasıdır.

 

 

 

 

 

 

Sağlıklı ve Güzel Dişlere Sahip Olun!

  Genç olsun yaşlı olsun herkesin, lezzetli ve sağlıklı besinleri tüketmeye devam ederken, yaşam boyu sağlam, sağlıklı ve güzel dişlere sahip olması için, diş hekimi kontrolüne yılda en az iki kere gitmesi gerekir!

– Ankara Diş Hastanesi

 

 

 

asit nedeniyle diş aşınması

 

 

Diş Sağlığının Önemi

Diş Eti Problemleri ve Semptomları

Sağlıklı diş eti, sağlıklı dişlere sahip olmanız için çok önemlidir. Dişlerinizle veya diş etlerinizle ilgili herhangi bir problem tespit ederseniz diş hekiminizi ziyaret edin.

Asit Nedeniyle Diş Aşınması

Asit nedeniyle Diş Aşınması yaygınlaşan bir problem olup, diş sağlığını uzun vadede tehdit etmektedir.

Asit Aşındırmasının Etkileri

Asit Aşındırmasının etkilerini göremeyebiliriz, ancak bir diş hekimi, asit aşındırmasının diş çürüğü veya diş ağrısı gibi belirtilerini tespit edebilir.