çocuk diş ankara

Bebeklerde Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerin, ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlamaktadır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda fizyolojik başlıklı (damaklı, kesik uçlu) biberon kullanımı gerekmektedir.

Bebeklerin 1 yaşından sonra bardak ve kaşıkla beslenmeye alıştırılması gerekir.

Biberonla beslenme en çok 2 yaşına kadar sürdürülmelidir. Parmak emme, yalancı emzik kullanma v.b. alışkanlıklara 2 – 2,5 yaşına kadar izin verilebilir. Eğer parmak emme alışkanlığı varsa, bunların nedeni araştırılarak 3 – 6 yaş arasında bu alışkanlık mutlaka giderilmelidir.

Solunum problemleri, çene gelişmesi üzerine olumsuz etki eder. Burundan değil de, sadece ağızdan soluma durumu mevcutsa (bu durum uykuda daha iyi anlaşılır) muhakkak kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır.

Toplumumuzda süt dişi çürükleri yeterince önemsenmemektedir. Halbuki çıkacak daimi dişlerin sağlığı, süt dişlerinin sağlıklı olması ile bağlantılıdır. Diş sağlığı problemlerini büyümeden önlemek daha kolay ve daha az maliyetlidir. Düzenli olarak diş hekiminizden periyodik kontrol için kendinize ve çocuğunuza randevu almayı ihmal etmeyiniz.

Bebek 6–8 aylık iken (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme işlemi başlatılmalıdır. Sabah kahvaltısı sonrasında ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent veya gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek faydalı olur. Diş fırçası kullanmaya ise, çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 – 3 yaşında) başlanması uygun olacaktır. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak oldukça zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zamanlar dişlerin görünen veya kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Halbuki çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne-babanın kontrolü iyi olur.

Author Info

AnkaraDis

No Comments

Post a Comment