Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
çocuk diş kliniği

Bebeğimin Dişleri Sürer Sürmez Çürüdü. Nedeni Ne Olabilir?

    Bebeklerde kimi zaman, dişler sürer sürmez üzerinde kahverengi lekeler oluştuğu veya bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Genel olarak bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük sebebiyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının sebebi de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.
    İlk dişlerin çıkmasıyla birlikte, her beslenme sonrasında, temiz bir tülbentle dişlere çok bastırmadan üstünden hafifçe silinmeli, çocuğun büyümesiyle belli bir dönem sonra da diş sayısının artmasıyla birlikte macun kullanılarak fırçalanmalıdır.
Author Info

AnkaraDis

No Comments

Post a Comment