Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
çocuk diş

Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır?

    Bebek 6-8 ay aralığına geldiğinde, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme işlemi başlatılmalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek ve temizlemek yararlı olacaktır.

    Çocuklar için nasıl bir diş fırçası seçilmeli? Çocukların ağız büyüklüklerine uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilen diş fırçalarının kullanılması uygundur. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgenin süpürme işlemi nasıl düzgün yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler düzgün fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (Ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir.

    Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından hemen sonra (ortalama 2,5 – 3 yaşında) başlanması uygundur.

    Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolayca ulaşılan yüzlerini fırçalamaktadırlar. Oysaki çürüklerin önlenebilmesi için dişlerin ara yüzlerinin ve çiğneyici yüzeylerinin çok daha iyi temizlenmesi gerekmektedir. Bu yüzden fırçalamadan sonra Anne ve Babanın kontrol etmesi faydalı olacaktır.

Author Info

AnkaraDis

No Comments

Post a Comment