Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
diş hastanesi ankara

 Mutludent Hizmetinizde 

ankarada özel diş hastaneleri

 Zirkonyum Diş Kaplama 

Doğal Diş Görünümü

özel diş hastaneleri ankara

Yapay Diş Kökü

 İmplant Tedavisi 

en iyi diş hastanesi ankara

7 Ton Beyazlama

 Diş Beyazlatma 

 

Diş çekimi korkusunu yenmek için ne yapılabilir?

Bu korkunun hiçbir şekilde giderilemeyeceğinin anlaşıldığı durumlarda, genel anestezi altında diş çekimleri ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Fakat genellikle hasta-hekim arasındaki diyalog ve yaklaşım böyle bir girişimin gerekmediğini göstermektedir. Öncelikle çekilmesi gereken dişin vücuda verdiği zararlar ve ağrı gibi olumsuzluklar göz önüne alınarak, bundan kurtulmak gerektiği hatırlanmalıdır. İyi bir uyuşma sağlanarak yapılan diş çekimi esnasında, uygulanan kuvvet ve basınçtan ötürü çıtırtılar duyulabilir, ancak ağrı hissedilmez. Genellikle insanlar çevrelerindekileri korkutmayı severler ve bu basınç ve çıtırtıları abartarak anlatırlar. Bu tür yanlış telkinlerin etkisinde kalınmamalı, her türlü soru hekime yöneltilmelidir. – Ankara Diş Hastanesi
diş çekimi korkusu

Çekim öncesi yapılması gereken şeyler nelerdir?

  Eğer doktorunuzun önerdiği bir ilaç (örneğin antibiyotik) var ise, kesinlikle saatlerine uyarak, düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Bir hastalığınız ya da alerjiniz var ise ve bu yüzden daimi kullandığınız ilaçlar mevcutsa, kesinlikle bu hususları hekiminize söylemelisiniz. Çekimden önce pıhtılaşmayı geciktiren aspirin türü ilaçlar kullanılmamalıdır. Mümkün ise dişler iyice fırçalanmalı ve bir antiseptikli suyla çalkalanmalıdır. Bu sayede ağızdaki bakteriler azalır ve enfeksiyon riski düşer.
 

Diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmeli?

 • Çekim yarasına konan tampon 30 dakika kadar tutulmalıdır.
 • Çekim yarasına konan tampon atılınca, gerekli değilse tekrar tampon konulmamalı, oluşan pıhtının bozulmamasına dikkat edilmelidir.
 • Ağzı su ile çalkalanmaması gereklidir.
 • Çekim sonrasında 2 saat kadar bir şey yenmemeli, sonrasında da mutlaka ılık besinler tercih edilmeli ve çok sıcak veya soğuk yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • 1 tam gün boyunca sigara içilmemelidir. Sigara, pıhtının bozulmasına ve yara yerinin iltihaplanmasına yol açabilir. Kuru soket denen bu durum uzun süre ağrıya sebep olur.
 • 24 saat alkol kullanılmamalıdır.
 • Kesinlikle çekim yerine dokunulmamalı, yara bölgesi emilip tükürülmemelidir.

 

diş çekimi korkusu

 

diş çekimi korkusu

 • Yara bölgesi 24 saat kullanılmamalıdır.
 • Ağrı olursa aspirin dışında bir ilaç kullanılmalı, mümkün ise bunun için hekim ile görüşülmelidir.
 • Çekim yeri kesinlikle temiz tutulmalıdır. Yara içine yemek artığının dolması önlenmelidir.
 • Çekimden 24 saat sonra, yumuşak bir diş fırçasıyla bölgenin yavaş yavaş fırçalanması gereklidir. Bu sırada ılık, tuzlu su gargarası da uygulanabilir.
 • Kanamanın hafif bir sızıntı şeklinde 6- 24 saat sürmesi normal kabul edilmelidir. Fakat aşırı bir kanama var ise veya bu süre aşılmışsa kesinlikle bir diş hekimine başvurulmalıdır.
 • Aynı şekilde, uzun süren ağrı şişlik durumları da hekime bildirilmelidir.
 • Sızıntı şeklinde süren kanamalarda, ıslatılmış bir çay poşeti, gazlı bezle sarılarak yara yerine konulabilir. Bu şekilde bir süre tampon yapmak, çayın içindeki bazı maddelerin kan durdurucu özelliği sebebiyle yararlı olabilir.

 

 

 

 

Yara iyileştikten sonra ne yapılabilir?

Çekim boşluğu yerine, duruma göre, köprü, protez veya dental implant yapılabilir. Diş eksikliği, sindirim bozukluklarına neden olabileceği gibi, çekilen dişe komşu olan dişlerde, konum bozuklukları (eğilme, devrilme vb.) ve buna bağlı olarak çiğneme problemleri de meydana gelebilir. – Ankara Diş Hastanesi

 

 

Merak Edilenler

Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilgiler!