Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
diş hastaneleri ankara

Çürük Oluşumu Engellenebilir mi?

    Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı yada ilaç henüz geliştirilemedi. Diş çürüğü hemen herkes için tam bir kabus olmaktadır. Dişleri çürümeyen kişi hem çürük bir dişin vereceği ağrıdan kurtuluyor; hem de beslenmesinde sıkıntı yaşamıyor. Çürük sayısını azaltmaya yönelik birtakım malzemeler günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi; “fissür örtücü” dediğimiz malzemedir. Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar. Bahsettiğimiz malzemeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop, yemek artığı vs. nin sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine de uygulanabilir. Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel florür uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır.

    Yemek yeme sıklığı ile diş çürümesi arasında bir ilişki vardır. Yiyecek ve içecekler ne kadar sık tüketilirse dişlerdeki potansiyel çürük tehlikesi o kadar fazla olmaktadır. Günde yaklaşık 6 kez yemenin ve içmenin (fluorlu bir diş macunuyla iyi bir ağız temizliği sağlanması şartıyla) pek çok kişi için güvenli olduğu kanıtlanmıştır.

Author Info

AnkaraDis

No Comments

Post a Comment