Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
diş hekimi ankara

Çocuklarda Bazı Ağız ve Diş Problemleri Nelerdir?

  1) Diş Gıcırdatma Nedenleri:

  Stress, agresif, takıntı veya sıkılgan kişilik yapıları, anne-babası diş gıcırdatan çocuklar, bu alışkanlığa daha yatkındırlar. Belirtileri: Uyurken çıkartılan gıcırdatma sesleri, dişlerde aşınma, yüz kaslarında ağrı, çene ekleminde problemler, baş ağrısı, dişlerde sallanma ve hassasiyet.

  Tedavisi: Öncelikle psikolojik açıdan diş gıcırdatmaya yol açan etkenler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bu başarılamazsa, hastaya takıp çıkartılabilen bir gece plağı yapılır.

  2) Parmak Emme Nedenleri:

  Parmak emme küçük yaşlardan itibaren çok sık görülebilen bir alışkanlıktır. Genelde dört yaşına kadar kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Alışkanlığın sürekli dişlerin çıktığı yaşlarda da sürmesi, bu dişlerde ve damakta yapısal bozukluklara yol açabilir. Bu bozuklukların sebebi parmağın ön dişlere ve damağa uyguladığı basınçtır. Meydana gelen bozukluğun derecesi emmenin süresine, sıklığına, şiddetine ve emme sırasında parmağın pozisyonuna göre değişir.

  Tedavisi: Parmak emmeyi önlemenin en etkin yolu, parmak emmeye eğilim gösteren çocuğu emziğe alıştırmaktır. Emziğin verdiği zarar hem daha azdır, hemde daha kolay bırakılabilir.Tedavinin zamanlaması önem göstermektedir. Çocuk bu alışkanlıktan kurtulmayı istemedikçe, tedavinin başarıya ulaşması imkansızdır. Çocuğun çevre baskısına uğramaması ve alay edilmemesi için okul çağından önce bırakması psikolojik açıdan çok faydalıdır. Çocuk baskı altına alınmadan cesaretlendirme ve ödüllendirme ile pozitif yönlendirilmelidir. Tüm çabalara rağmen 6 yaşına kadar alışkanlık kırılamamışsa, diş hekimine başvurularak profesyonel yardım alınması gereklidir.

  3) Emzik:

  Bebekler için emmek rahatlamanın ve güven içinde hissetmenin en doğal yoludur. Eğer bebek parmak emme eğilimi gösteriyorsa, derhal emziğe yönlendirilmelidir. Emzik parmak emmeye göre hem daha az zararlı olup; daha sonraki yaşlarda kolaylıkla bırakılabilmektedir. Emzik günün büyük bir bölümünde değil, yalnızca gerekli olduğu zaman verilmelidir. Yapısal bozukluklara yol açmamak için, doğal meme yapısındaki emziklerin seçilmesine özen gösterilmelidir. Emziklerin yapısal sağlamlığı her gün kontrol edilmelidir. Emziğin büyüklüğü ağzın yapısına uygun olmalıdır.

Author Info

AnkaraDis

No Comments

Post a Comment