Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
diş poliklinikleri ankara

Biberon Çürüğü Önemli Midir?

    Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuemizde çok yaygın olarak karşılaştığımız erken dönem çocukluk çağı çürükleri, birçok toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda da yanlış beslenme alışkanlıklarına ve ağız diş sağlığı bakımının özellikle bebeklik döneminde neredeyse hiç yapılmıyor olmasına bağlı olarak gelişmektedir. Biberon çürüğü, oldukça ciddi sonuçlar doğurabilen ve çok erken yaşlarda görüldüğü için tedavisi de oldukça güç olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Tüm enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi, diş çürüklerine de bakteriler neden olmaktadır. İlk diş sürmesinden itibaren ağız ortamında çürük yapıcı bakteriler bulunur. Bu bakterilerin ağız ortamında bulunması engellenemez. Ancak doğru ve düzenli bir ağız diş bakımı ile bu bakterilerin çürük yapıcı özellikleri engellenebilmektedir. Günümüzde bu bakterilerin doğumdan itibaren anneden çocuğa geçişi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle erken dönem çocukluk çağı çürüklerinden korunmada annenin, bebeğine olduğu kadar kendi ağız diş sağlığı bakımına da özen göstermesi büyük önem taşımaktadır.

    Biberon çürüğü meydana gelen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı veya ağrıyan dişler, bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına sebep olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişleri de etkileyip, şekillerinin bozulmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa, çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.

Author Info

AnkaraDis

No Comments

Post a Comment