Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
diş hastanesi ankara

 Mutludent Hizmetinizde 

ankarada özel diş hastaneleri

 Zirkonyum Diş Kaplama 

Doğal Diş Görünümü

özel diş hastaneleri ankara

Yapay Diş Kökü

 İmplant Tedavisi 

en iyi diş hastanesi ankara

7 Ton Beyazlama

 Diş Beyazlatma 

 

Dişlerin Sağlığa Etkileri

Dişler, insanlarda besinlerin ısırılıp parçalanması ve çiğnenerek sindirime yardımcı olması görevini yerine getirir. Sosyal hayatta en ön planda olan organımız o küçük kemik parçalarıdır. Dişlerimizin bakımlı ve sağlıklı olması, hem kişinin huzur ve mutluluğu için önem taşır, hem de karşısında ki kişi üzerinde hayranlık ve iyi düşünceler bırakabilir. – Ankara Diş Hastanesi

dişlerin sağlığa etkileri

Diş Bakımı Hayat Kurtarır!

    Yalnız ülkemizde diş sağlığı insanların çokta üzerinde durduğu, dikkat ettiği bir konu değildir. Oysaki sağlıklı dişlerin insanın ömrünü uzattığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Buna rağmen gereken özen gösterilmemektedir. Bakımsız ve sağlıksız dişler kalp, kemik, böbrek ve bağırsak rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Bu durum genelde insanlar tarafından bilinmez. Ancak dişler sindirimin başlangıcı olduğundan sindirimi gerçekleştiren diğer organlar üzerinde de bir etkiye sahip olması kaçınılmazdır. Bir kişi ameliyata girecekse veya kişinin organ nakli gerçekleşecekse öncelik yine dişlerdedir. Dişlerde dolgu kanal tedavisi veya diş eti tedavisi uygulanıp uygulanmadığına bakılır. Tüm bu durumlar diş sağlığı konusunda ne kadar duyarlı olmamız gerektiğini göstermektedir.
    Diş çürüğü ve diş iltihabı dişlerde en sık görülen rahatsızlıklardır. Çürüyen diş kana mikroplar yaydığı için kana giden mikrop beyine, kalbe, böbreğe ve kanın ulaşabileceği her noktaya mikrobu taşır. Bunun sonucunda başta kalp krizi olmak üzere görme bozukluğu, romatizmalı hastalıklar, zatürre ve hamile kadınlarda erken doğum gerçekleşebilir. Ayrıca şeker hastalarında kan değerleri bozulabilir. Bu rahatsızlıkların üstesinden gelmek için öncelikle düzenli ve doğru diş fırçalamak gerekir. Diş fırçalama işlemini hızlı hızlı ve aceleye getirerek değil, yavaş yavaş diş etlerine zarar vermeden yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya doğru yapmak gerekir. Günlük olarak en az 3 sefer fırçalama yapmak, oluşabilecek çürük ve iltihaplara karşı tedbir alınmasını sağlayacaktır. Çiğneme sırasında bazı küçük parçalar, dişlerin arasına kaçabilir ve bakteriler bu parçaların içinden hayat bulurlar. Diş çürümelerine yol açan da bu bakterilerdir. Küçük parçaların alınması her zaman diş fırçasıyla mümkün olmaz. Bu küçük parçaları almak için diş ipi kullanılması gerekmektedir. Diş ipini doğru kullanmak, diş etine zarar verilmemesi için önemlidir. Bu sebeple küçük yaşlardan itibaren doğru şekilde diş ipi kullanımının öğrenilmesi gerekir. Son olarak düzenli kontrol gelmektedir. Çoğu kişinin korkulu rüyası diş hekimleridir. Aslında korkulacak bir şey yoktur. Onlar bizim sağlığımız için vardır ve diş sağlığı açısından en önemli şey düzenli kontroldür. Sağlıklı ve güzel gülüşlerin arkasında düzenli kontrol vardır.

 

 

dişlerin sağlığa etkileri

 

Merak Edilenler

Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilgiler!