Slide background

Diş Sağlığınız İçin

Bilinmesi Gerekenler!

Slide background

Zirkonyum Kaplama

Slide background

İmplant

Tedavisi

Slide background

Sağlıklı Diş İçin, Sağlıklı Diş Eti!

Diş Sağlığınızı İhmal Etmeyin!

 

Menopozda Diş Bakımı!

Menopoz, kadınlar için biyolojik ve psikolojik olarak birçok değişimin yaşandığı zorlu bir dönem. Ağız ve diş sağlığı da menopoz döneminde en az psikoloji kadar etkileniyor. – Ankara Diş Hastanesi

menopozda diş

    Kadınlarda ağız-diş sağlığı menopoz, hamilelik, bebek emzirme ve mensturasyon dönemlerinde farklılıklar göstermektedir. Menopozda yaşanan psikolojik sorunlar nedeniyle uzunca bir süre profesyonel ağız bakımına ara verilmesi, ağız ve diş sağlığı sorunlarının büyümesine neden olabilmektedir.

    Menopoz döneminde bayanlarda dişi saran kemikte erime, soğuk sıcak gıdalara karşı aşırı hassasiyet, ağız kuruluğu gibi problemler belirginleşmektedir. Hamilelik, menstrüasyon ve menopoz gibi seks hormonu düzensizliklerinde bir takım diş eti hastalıkları gözlemlenmekte ve bu yüzden diş kayıpları görülme riski çoğalmaktadır. Bu dönemlerde kişiler rutin ağız ve diş bakımlarına devam etmelidirler.

    Menopoz döneminde bayanlar günlük olarak en az 2 kez dişlerini fırçalamalı ve rutin diş muayenelerini yaptırarak kontrollerini ihmal etmemeliler. Kalsiyum ve D vitamini diş çevresi ve çene kemiği yoğunluğunu artırabileceğinden, süt ve süt ürünlerini tüketmeleri gerekmektedir.

 

Merak Edilenler

Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilgiler!