Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
diş hastanesi ankara

 Mutludent Hizmetinizde 

ankarada özel diş hastaneleri

 Zirkonyum Diş Kaplama 

Doğal Diş Görünümü

özel diş hastaneleri ankara

Yapay Diş Kökü

 İmplant Tedavisi 

en iyi diş hastanesi ankara

7 Ton Beyazlama

 Diş Beyazlatma 

 

Süt Dişleri

5 yaşına kadar olan çocuklarda 20 adet süt dişi bulunur. 6 aylıkken ilk olarak alt ön keser dişlerle başlayan sürme süreci, 3 yaşında tamamlanır. 5 yaşına kadar çocukların tüm süt dişleri ağızda mevcuttur. 5 yaşından itibaren süt dişlerinin yerini daimi dişlere bıraktığı karma dişlenme süreci başlar ve bu süreç ortalama 13 yaşında tüm daimi dişlerin ağızda yerini bulması ile son bulur. Süt dişleri, daimi dişlere göre daha zayıf olmasından dolayı çürüğe ve aşınmalara karşı daha dayanıksızdır. – Ankara Diş Hastanesi

 

süt dişleri

Süt dişlenme dönemi oldukça önemlidir

  • Ağızdaki ilk süt dişi 6-8 aylıkken çıkar. Çıkan ilk diş alt 1.kesici dişlerdir. 2,5-3 yaşlarındaysa 2. süt azı dişlerinin çıkmasıyla süt diş dizisi tamamlanmış olur.
  • 6 yaşından itibaren daimi 1. molar dişin(6 yaş dişi) çıkmasıyla karışık dişlenme dönemi başlamış olmaktadır. Bu dönemde son süt dişi düşüp, yerine daimi diş gelene dek sürer. Ağızda hiç süt dişinin kalmadığı dönem ise kalıcı dişlenme dönemidir.
  • Çocukta süt dişlenme döneminde oluşan iyi bir diş dizisi ile birlikte ağız sağlığı, güzel sonuçlanacak daimi dişlenme döneminin habercisidir.
  • Özellikle bu dönemde biberon çürüklerinden korunmak önem taşımaktadır.
  • Çocuklarda nasıl olsa değişecek diye düşünüp süt dişlerine önem vermemek, ileriki zamanlarda daha büyük problemlere yol açabilir.

 

Merak Edilenler

Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilgiler!